בחירת הקייטנה הנכונה לילדינו

בחירת הקייטנה הנכונה לילדינו

כתבה סובייקטיבית

מה אנחנו בסך הכל דורשים מהקייטנה שלנו ?
בייביסיטר איכותי, שישמרו לנו על היקר לנו מכל,
אם הילד יצליח גם ליהנות שם – הצלחנו.
אם הוא גם ילמד משהו…בכלל שווה לנו.

עשינו עבורכם עבודה קטנה ולא מסובכת, מה יש שם בקייטנות, למה הילדים בשנים האחרונות פחות ופחות צורכים את הקייטנות, או שאנחנו ההורים פחות ופחות מאמינים וסומכים על מפעילי הקייטנות.

אז, ככה, כמו ששמעון פרס אמר פעם, “כן ולא”, או לייתר דיוק, גם וגם.

על הילדים הקטנים שלנו אנו עוד שולטים קצת, ככה עד כיתה ב’–ג’, אח”כ כבר מתחילות הבעיות של אי הרצון ללכת לקייטנה

אז למה זה קורה לנו?

ראשית, נכון, גם אנחנו גם הילדים שלנו שצופים בנו ולוקחים מאיתנו דוגמה לטוב ולרע, לא עושה להם את זה, כל מיני מתנפחים, כדורגל,כדורסל, סוסים, לונה פארק, יאללה, חופש, תנו לנוח קצת.  כן,הילדים שלנו דומים לנו וכמו שמרביתנו לא נרשמים לפעילויות ספורט קבועות ומעדיפים את הטלוויזיה, מה אנו מתפלאים שהילדים “לא בא להם” על פעילויות ואטרקציות רבות ומעדיפים את הטלוויזיה והמחשב.

הו המחשב, ידידו הטוב ביותר של הילד.

מה יש שם במחשב ? בדיוק מה שגם אנו אוהבים, אך מה לעשות, או שאין לנו זמן לשהות שם הרבה (אנחנו גם עובדים לפעמים) או שלא כל החברים שלנו בגילאים שלנו שם. אך תארו לעצמכם שאתם גולשים בפייסבוק וכל יום אתם פוגשים חבר ילדות אחר שלא ראיתם אותו שנים,ו..הופ.. הוא מציע לכם חברות בפייסבוק. בטוח שמיד הייתם נכנסים לראות מה קרה איתו במהלך השנים, נשוי,גרוש, ילדים, תמונות, עם מי הוא עוד בקשר, מי החברים שלו, איפה הוא עובד, כמה הוא מרוויח, הכל מעניין אותנו. אנו אוהבים להיכנס לחייהם הפרטיים והאינטימיים של האנשים שאנו מכירים.  למרות שאנו ממש מתנזרים מתוכנית “האח הגדול” …… מה לעשות שסטטיסטיקת הרייטינג שברה אותנו, גם אם אנו לא מסכימים לתוכנית ולתכנים.

אז אל תכעסו ואל תתפלאו על הילדים שלכם.   כל, אבל כל החברים שלהם פשוט שם, מעלים תמונות חדשות יום-יום מהטלפון הנייד, דף הפייסבוק שלהם מתעדכן כל יום כמה פעמים ביום, חברויות נוצרות ומתפרקות, יותר טוב מכל טלנובלה משובחת. הם “מדברים” ביחידים ובקבוצות, מרכלים, וקובעים מפגשים, מזימות, היכרויות ומה לא?

לכן, המחשב הוא ידידו הטוב של ילדינו, אל תיקחו להם אותו, אך בהחלט חובה להגביל בזמנים ומשך הישיבה מולו, בעיקר בחודשי הקיץ.

ההתענינות במחשב, מתחילה בסביבות כיתה א’ – ג’, ככל שיהיו שם יותר חברים מהכיתה ומהסביבה הקרובה, כך יגדלו שעות המחשב של ילדיכם.
אם הצלחתם לרשום אותו/ה לקייטנה שנה שעברה, אולי תצליחו גם השנה, תלוי מה רמת הזיכרון של הילד משנה שעברה, לא בהכרח רמת הקייטנה.

ילדים רבים שהיו בקייטנה, ראו, חוו, ועשו V על קייטנות בכלל. “לא בא להם” עוד פעם את כל האטרקציות האלה. ולכן אם בכל זאת אין לכם בייביסיטר ואתם מאוד רוצים לרשום אותם לקייטנה השנה, נסו לגוון ולתת להם משהו אחר ושונה משנה שעברה.

רוב הקייטנות, בייחוד ההמוניות של הרשויות המקומיות ואחרות, בואו לא נַשְלה את עצמנו, מי עובד שם ? מי מדריך את הילדים שלנו ? הלו הם תיכוניסטים בחופשה, שגם להם נדרשת תעסוקה. האם הם בוגרי תנועות הנוער ? האם עברו הכשרה מקצועית מתאימה, או קורס בן יום שהתבסס בעיקר על הבטיחות בהסעות לקייטנה ?

האם המדריכים עברו וועדות קבלה מקצועיות, פדגוגיות (כשכותבים “באישור משרד החינוך?”) או שנבחרו כי ההורים שלהם קרובים לצלחת, אח של ודוד של…..

אתם תחליטו.

מעבר לכך שבאמת ואחת המטרות שלנו היא בייביסיטר לילדים בתקופת החופש הארוך, ככה, על הדרך, האם יש תכנים נוספים לקייטנה או רק כייף וצחוקים.

 

וכאן אני מגיע כפי שרמזה הכותרת, לחוסר האובייקטיביות שבכתבה.

דווקא הקייטנות הקטנות של בישול, אפייה, רכיבה על סוסים, מדע, טיסנאות וכיו”ב, יכולים לתת שבוע-שבועיים מרוכזים של חוויה ייחודית, בהם הילדים גם לומדים לעומק נושא מסוים, חוויה שגם תישאר איתם בהמשך, למדו משהו.

רצוי לתת לילד שבוע-שבועיים כאלה, בד”כ יהיה גם אפשרות להמשך אם זה ימצא חן בעיני הילד/ה.

כמו-כן, קורסים, סדנאות וקייטנות כנ”ל מיועדים גם לגילאים קצת יותר בוגרים קרי כיתות ד-ו, כאלה שכבר סימנו V על הקייטנה הקונבנציונאלית.

כעת נגיע למחיר הקייטנות, קורסים וסדנאות

חשוב לראות מה הילד מקבל חומרית בקייטנה, יסלחו לי רבים, אך בבריכה, מתנפחים, כדורגל, כדורסל וכיו”ב – אין ממש חומריות. ביצירה, מדע, טיסנים, ואפילו בישול, חוזרים הילדים עם מוצר הביתה. משהו להתגאות בו, משהו פרי עמלם, לעיתים גם שימושי, בטיסנים אפילו טיסנים תחרותיים, שניתן להטיס וליהנות עוד זמן רב.

בשכלול פעילויות הקיץ המוצעות לכם באזור חדרה, בדקנו טלפונית עם מפעילי הקייטנות את המחירים והפעילויות וגם את המחיר. מעבר להנאה של הילד, בִּדְקו אתם את הפועל-היוצא מהקייטנה, עלות מול תועלת, כאשר התועלת עולה על העלות שכן למשהו טוב אנו גם מוכנים לשלם קצת יותר, לא ?

בקורסי הבנייה של קלוב התעופה נמצא כי עלות התועלת גבוהה במיוחד, הילד בונה, מטיס, מתחַרה במגוון רחב של כלֵי טיִס, הדרכה אישית בקבוצה ייחודית קטנה במיוחד,  במקום אחד, נעים וממוזג. הילד לומד קריאת שירטוט, עבודת ידיים עדינה, קואורדינציה, מכיר חומרי עבודה וכלי עבודה שלא נחשף להם קודם לכן, מכיר חוקים פיסיקליים שמאתגר “לשבור” אותם. משלב ספורט לא קשה מידי.  בהחלט חוויה “אחרת” .  ההדרכה היא ע”י צוות מדריכים בוגר (לא בני נוער) מוסמך בתחום עם ניסיון רב שנים.

והמחיר, גם הוא עושה את ההבדל. התפלאנו גם אנו, מסתבר שהוא המחיר הזול ביותר לשעת פעילות. וכן הוא גם הגבוהה ביותר במוצר שהילד חוזר איתו הביתה.

כתבות נוספות

למה חשוב לעשות את מה שאוהבים?

מה המשותף לאלברט איינשטיין, פול מקרטני, אברהם לינקולן ופאולו קואלו ? כולם מצאו את ה”אלמנט” שלהם. אותו מקום שבו הם מרגישים הכי עצמם. ד”ר קן רובינסון כתב על זה רב מכר…

קרא עוד

בחירת הסוללה הנכונה

ככל שציוד אלקטרוני נעשה נייד, יגדל הצורך הדחוף להשיג סוללות ומצברים טובים יותר עם קיבול גבוה יותר, גודל קטן יותר ומשקל נמוך יותר. השיפור המתמיד בטכנולוגיות הסוללות והמצברים, דורש שיטות טעינה חכמות…

קרא עוד

הפלייאוף המדהים ביותר

בתחרויות טיסנים חופשיים בארץ מתקיימים חמישה סיבובים. המתחרים אשר ביצעו תוצאה מלאה בכל חמשת הסיבובים ממשיכים לטיסות ההמשך, שמתקיימות למחרת מיד עם הזריחה

קרא עוד

כתבות נוספות שיעניינו אותך

למה חשוב לעשות את מה שאוהבים?

מה המשותף לאלברט איינשטיין, פול מקרטני, אברהם לינקולן ופאולו קואלו ? כולם מצאו את ה”אלמנט” שלהם. אותו מקום שבו הם מרגישים הכי עצמם. ד”ר קן רובינסון כתב על זה רב מכר…

קרא עוד »

פיתוח טיסן ד’2 פלפר

מאת: פר פינדל. לורד פלאש 4 הוא הפלפר הראשון שלו. מנגנון הפעלת הפלפר, שיפור משמעותי במגוון פרמטרים, צורת האיזון לטיסני הפלפ. אז פלפ או לא? קראו בכתבה.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן